DENTALNI RADIOGRAMI:
Preporučena tehnika sa značajno redukovanim zračnim poljem. Strelice označavaju redukciju zračnog polja, od standardne dimenzije 15x30cm, a ne umanjivanjem snimka. Nisu bespotrebno izloženi zračenju gornji delovi kostiju lica i vratni deo kičmenog stuba. Digitalnom tehnikom ovakav se snimak može uveličati pa se neće videti prazna zona. Primenjujući digitlnu metodu navedene tehnike, deca se eksponiraju sa oko 50 – 70% manje X zraka.
SPECIJALNI OPT (SCANOGRAMI odabranih regija):
Skanografsko snimanje u osnovi je tomografsko, samo što cev od ortopana miruje u momentu ekspozicije.
Potrebno je ciljano označiti koja je regija u pitanju
• Alveolarni nastavak gornje i donje vilice
• Maksilarni sinus
• TM zglob
Pošto se usmerava vrlo uzan, lepezasti i strogo kolimiran snop X zraka, u zoni denticije dobijamo oštriji, kontrastniji i manje deformisani snimak, nego što je veliki OPT. Istovremeno ovom tehnikom na alveolarnim nastavcima zamenjujemo veliki broj retroalveolarnih snimaka.
• Zona 1. Obuhvata desni ramus i gornje i donje desne molare
• Zona 2. Desno gornje molare i paramolare
• Zona 3. Front gore i dole
• Zona 4. Levo gornje i donje premolare i molare
• Zona 5. Levi ramus i molare
TOMOGRAFIJA ODABRANIH REGIJA ZA IMPLANTOLOGIJU (cross - sectional)
(4 sagitalna snimka u slojevima od po 2 ili 4 mm)
NE VAŽE OZNAKE L - R
TELERADIOGRAMI
REDIOGRAMI KOSTIJU LICA
ANALIZA DIMENZIJA ALVEORALNOG NASTAVKA I GUSTINE KOSTIJU ZA PLANIRANJE IMPLANTATA
DIGITALNE TELE RTG ANALIZE:
Tele – RTG analize sa odabranim tačkama, krivama i uglovima, standardizovane ili po izboru terapeuta.
Za kompjuterske analize digitalnog snimka – ortodonske kraniometrijske analize dovoljno je označiti kraniometrijske tačke da bi se dobila željena analiza sa odštampanim snimkom, grafičkim i brojčanim vrednostima.
DENSITOMETRIJA:
Obrađivanje koštane gustine u lokalizovanoj osteosklerotičnoj promeni. Pomaže u diagnostici osteoporoze, osteoskleroze, kao i određivanje tipa rasta dugih kostiju. Grafikon je određen na markiranoj zoni, simetrično radi komparacije sa radiološki zdravom zonom.
SVE NAVEDENE TEHNIKE SNIMANJA MOGU BITI ANALOGNE I DIGITALNE, A NA VAŠ KOMPJUTER ADSL-om POSLATE SA ORIGINALNIM SOFTVEROM SNIMCI SU U REALNIM METRIČKIM PROPORCIJAMA SA PRECIZNOŠĆU U DELOVIMA mm SVE NAVEDENE TEHNIKE SNIMANJA MOGU BITI ANALOGNE I DIGITALNE, A NA VAŠ KOMPJUTER ADSL-om POSLATE SA ORIGINALNIM SOFTVEROM SNIMCI SU U REALNIM METRIČKIM PROPORCIJAMA SA PRECIZNOŠĆU U DELOVIMA mm
DIGITALNI SNIMCI SE ŠTAMPAJU NA FOTO PAPIRU, FOLIJI I ZAPISUJU NA CD
TELESTOMATOLOGIJA:
Sa razvojem informacionih i telekomunikacionih tehnologija moguće je formirati internu mrežu između terapeuta rezličitih specijalnosti, gde bi se mnogo brže razmenjivali nalazi, uputi, RTG snimci, pojedinosti o toku lečenja i sve ostale informacije radi dodatnih konsultacija o mogućoj terapiji.Time se postiže kontinuitet stručnog usavršavanja koje se odvija svakodnevno u toku obavljanja stomatološke prakse. Budućnost:
* TELEDIJAGNOSTIKA
* TELEASISTENCIJA
* TELE – EKSPERTIZA
* TELE – EDUKACIJA